Cinsel İsteksizlik | Op. Dr. Taner Çavumirza |

  • Home
  • Cinsel İsteksizlik

Cinsel arzunun tamamen azalması ya da ortadan kalkması anlamına gelir. Bozukluk sıklıkla normal bir cinsel yaşamı takiben erişkinlerde ortaya çıkıyor. En sık cinsel terapiye başvuru nedenlerinden biri olup; erkeklerin % 20’ sinde, kadınların % 33’ünde cinsel istek ve azlığı tanımlanmıştır. Terapideki çiftlerin %50’den fazlası yetersiz cinsel istekten şikayetçidir ve toplumda gerçekten yüksek oranda gözlenmektedir.

ORGANİK NEDENLER
Erkeklerde– hormonal bir bozukluk yada testislerde fonksiyon kaybı, hiperprolaktinoma, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kullanılan ilaçlar, depresyon ve antidepresif ilaçlar, D vitamini eksikliği, tiroit hormon bozuklukları, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, aşırı şişmanlık sayılabilir. Kadında– yine erkek de olduğu gibi bazı hormon dengesizlikleri, yine erkek de olduğu gibi şeker hastalığı, depresyon ve buna bağlı kullanılan ilaçlar, psikiyatrik hastalıklar sayılabilir.

BİREYSEL NEDENLER
Bireysel nedenlere çiftlerin yaşı, hormonal özellikleri, fiziksel sağlığı, cinsel işlevleri gibi pek çok faktör katkıda bulunur. Örneğin yaşlanma hormonal sistemin cinsel arzu üzerindeki normal süreçte görülen olumsuz etkisidir. Uzun yıllar sevgi dolu evliliği olan bir kadında menopoz sonrası cinsel istekte azalma şüphe götürmezdir. Kişinin psikolojik yapısı, sınırlamaları, değer yargıları, tutumlarını sayabiliriz. Örneğin bireyin düşük benlik saygısı, cinsel yakınlığı zorlaştırabilir. Cinsel isteği azaltan diğer bir duyguda anksiyetedir.

ÇİFTLER  ARASI NEDENLER
Birçok ilişkisel faktörün cinsel yaşantıya etkisi vardır. Bu faktörlere örnek olarak cinsel iştah farklılığı, kızgınlık, güç anlaşmazlıkları, seviye farklılıkları ve iletişim eksikliğini verebiliriz. Bazen arzu eksikliği dengesiz bir ilişkinin tanımlayıcı gücüdür.

​KUŞAKLAR ARASI NEDENLER
Çiftlerin her birinin ailevi özellikleri, dini inançları, kültür özellikleri, tutumları ve değerleri farklıdır. Örneğin baskıcı bir aile ortamında yetişme sonrasında cinsel duygu ve davranışlarda bozukluklar olabilmektedir. Cinsel bilgisizlikler, cinsel travma öyküsü, ensest ilişkiler sayılabilir.

TEDAVİ
Cinsel arzu bozukluklarının tedavisinde öncelikle saptanmış organik nedenlerin araştırılması ve tedavisinin planlanması gerekiyor. Ardından çiftin cinsel iletişimlerinin arttırılması, cinsel isteklerini daha rahat ifade edebilmelerinin sağlanması ve cinsel yaşamlarındaki kısıtlamaları kaldırmak amaçlı bir dizi  bireysel ya da eşli cinsel terapi gerekir.

Bize Yazınız