Çocuklarda İdrar Kaçırma ve Tedavisi | Op. Dr. Taner Çavumirza | idrar tuta

  • Home
  • Çocuklarda İdrar Kaçırma ve Tedavisi

Çocukların gece idrar kontrolünü kazanma yaşı, genelde 2.5–3 yaş civarındadır. Ancak bu sürenin 5 yaşına kadar uzaması normal kabul edilebilir. 5 yaşından büyük çocuklarda gece alt ıslatmaları için genellikle bir davranış tedavisi ve takibinde ilaç tedavisi gerekmektedir. Yalnızca uykuda altına idrar kaçırma şeklindeki ıslatmalarda çocukta ciddi bir problem bulunmamaktadır. Bu tip bir rahatsızlık, toplumda çok sık görülen ve çocuğun ebeveyn ya da kardeşlerinde de sıkça rastladığımız klasik gece altına işeme (Enürezis Nokturna) problemidir.

Bu sorun ödüllendirme ve alarm cihazları gibi şartlandırma tedavileri ile ya da mesane kapasitesini arttırıp, gece idrar üretimini azaltan ilaçlar ile yüksek oranda engellenebilmektedir. Ancak uyanık iken idrar kaçırma tamamen farklı bir durumdur ve altta yatan önemli bir mesane bozukluğuna işaret ediyor olabilir. Özellikle çocuk idrar yolu iltihabı geçiriyorsa, bu durum böbrek hasarına sebep olabilecek çok hastalığın ya da doğumsal bir anatomik bozukluğun göstergesi olabilir.

Toplumda ya da konunun uzmanı olmayan hekimler tarafından yapılan en büyük hata, bu tip bir durumu klasik gece altına işeme (Enürezis Nokturna) ile karıştırmaktır. “Kendiliğinden geçer” diye beklenen böyle bir tablo çok ciddi, kalıcı böbrek ve mesane hasarlarına sebep olabilir. Bu çocuklar, mutlaka çocuk ürolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Bize Yazınız