Penis Eğriliğine PRP Tedavisi | Op. Dr. Taner Çavumirza |

  • Home
  • Penis Eğriliğine PRP Tedavisi

Peyroni hastalığı (Penis Eğriliği) korpus kavernozumun tunika albugineasının kollojen bileşiminde değişiklikler ve buna bağlı kısalma ve eğriliğe yol açan problem olarak bilinir.

Hastalığın seyri değişkenlik gösterip, zaman içerisinde ilerleme durumu olabileceği gibi tamamen sorun ortadan da kalkabilir. Hastalık genelde 40 ila 70 yaş arası erkeklerde görülmekle birlikte, 40 yaş altında da görmek mümkündür. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda hastalığın  yaygınlığı olarak, erkeklerin  %7 ‘sini kapsadığı tahmin edilmektedir.

Hastalığın başlangıç aşamasında ağrılı sertleşmenin eşlik ettiği, enflamasyon mevcutur. Bu dönemde kendiliğinden iyileşme olabileceği gibi sorunun devam edip artma olasılığı da mevcuttur. Bu dönem 2-10 ay arasında sürmektedir.

Hastalığın ikinci aşamasında ise peniste elle fark edilen plak formasyonu ile karakterize, kollojen ve fibröz dokunun oluştuğu dönemdir. Bu karakteristik plak sertleşmiş peniste sertleşme sorunu ve eğriliğe neden olmaktadır.

Peyroni hastalığı; penis eğriliği, ele gelen penil plak, sertleşme sırasında ağrı ve sertleşme sorunu şikâyetlerinin biri ya da birkaçı ile kendini gösterebilir. Hastaların çoğunda elle muayene esnasında plak ya da sert nedbe dokusu fark edilir. Bununla birlikte, hastaların %38-62’si plakları olduğunun farkında olmayabilir.

Penil plak penisin ağrı ve eğikliğinin temel nedenidir ve peniste genellikle plak tarafına doğru eğrilik gözlenir. Plakların, penisteki yerlerine göre kimi zaman ciddi eğrilik olup cinsel ilişkiye girmeye mani olur. Peyroni hastası olan erkeklerin neredeyse tamamında ana yakınma peniste büzülme ve kısalma durumudur.

Geçmişten günümüze kadar peyroni hastalığı tedavisi üzerine çok çeşitli çalışmalar yapılmasına rağmen, henüz net ve yüz güldürücü bir ilaçla tedavisi yoktur. Bununla birlikte özellikle peyroni hastalığının başlangıç aşamasında (ilk 3 ay içerisinde), bazı ilaç uygulamaları ile ciddi başarı sağlanabilmektedir.

Bunlardan en yeni ve en önemlisi PRP tedavisidir.  Özellikle peyroni plaklarının içine kişinin kendi kanından yapılan, 4 seans PRP uygulaması ile  gerek eğrilikte düzelme ve gerekse de plakta ciddi derecede azalma olabilmektedir.

Bize Yazınız