Penis Uzatma ve Kalınlaştırma | Op. Dr. Taner Çavumirza |

  • Home
  • Penis Uzatma ve Kalınlaştırma

İnsanoğlu var olduğu günden beri hep daha fazlasını, daha iyisini arar olmuştur. Her zaman için var olan ile yetinmeyip, şartları zorlayarak kendini değiştirme yönünde, adım atmaktan alıkoymamıştır.
Kısa boylu olmaktan çoğunlukla rahatsızlık duymuş, daha uzun boylu olmak istemiştir. Burun ve yüz hatlarından estetik kaygı nedeniyle daha iyi görünüme sahip olmak için ameliyat masasına yatmaktan, para ve zaman harcamadan hiç çekinmemiştir. Güzel ve hoş görünme kaygısı ile çeşitli operasyon ve işlemlere açık olmuştur.

​Erkeklerin belli bir kısmında,  penisin büyüklüğü, kalınlığı ve penisin görüntüsü,  partnerinde yarattığı algı cinsel ilişkideki hazın önüne geçip,  daha büyük penise sahip olma arzusu baskındır. Bu, sayede özgüveninin artacağına inanırlar. Aslında çoğu erkek penisinin var olandan biraz daha uzun ve kalın olmasına hiç de hayır demez;  oysaki memeliler içinde, vücuduna kıyasla insanoğlunun penis boyutu oldukça büyüktür diyebiliriz.

​Özellikle bizim toplumuzda erkek çocuğu doğduğu günden beri,  ailesi tarafından övünç kaynağı olarak görülmüş,  ebeveynler tarafından, erkek çocuklarının penislerini,  başkaca kişilere gösterilmesinden sakınca görülmemiş, hatta irice, bir penisin olması övünçlerini bir kat daha artırmıştır.

“Hadi oğlum göster pipini amcalarına” tarzı konuşmalara çok maruz kalınmıştır. Evet, erkek çocuğu doğduğu günden beri, anne ve babalarının,  penise özel ihtimas gösterdiği çok açıktır. Meslek hayatım boyunca,  anne ve babalar tarafından, “benim oğlumun pipisi küçük mü acaba” diyerek çok sayıda başvuruyla karşılaştım. Evet, erkek çocuğu doğduğu günden beri, anne ve babalarının,  penise özel ihtimas gösterdiği çok açıktır. Meslek hayatım boyunca,  anne ve babalar tarafından, “benim oğlumun pipisi küçük mü acaba” diyerek çok sayıda başvuruyla karşılaştım.  Ama hiç pipisi büyük diye başvuruyu hatırlamıyorum.

Normal yetişkin bir erkekte, sertleşmemiş peniste penis çevresi 10 cm civarındadır. Penisin orta düzeyinde ölçüm yapılır. Sertleşmiş peniste ise bu değer yaklaşık 12,5 cm diyebiliriz. Aşağıda sertleşmiş penisin yaşlara göre ortalama kalınlığını göstermektedir.

 

 


Küçük Penis

Gerçekte mikro penis (küçük penis), yetişkin bir erkekte, gerilmiş bir penisin 9,3 cm’nin altında olması durumdur. Bu da erkeklerin sadece, %0,6’sını kapsamaktadır. Genelde hormonal eksiklik ve dengesizlikler, genetik ve kromozal bozukluklar, testisin fonksiyon bozuklarıyla beraberdir.

Alt karın ve kasık bölgesinde aşırı yağlanmaya bağlı kilolu erkeklerde, hatalı sünnet uygulamalarına bağlı cilt dokularında çekilmelerde de penis, olduğundan daha küçük görünümde olacaktır. Aslında penis kendisi küçük değil, kişideki algısı küçüktür. Büyütme operasyonuna karar veren kişilerin neredeyse hepsinin penisi ortalama değerler içindedir.

 


Penis uzatılıp, kalınlaştırılır mı?
Uygun cerrahi yöntem ve prosedürlere bağlı kalmak şartıyla, kozmetik olarak tatmin edici sonuç almak, evet mümkündür. Kısaca penisin asıcı ve tutucu bağlarını kesilip, penisin dışa doğru uzatılması; kişinin kendi yağ dokusu alınıp, daha sonra penisin içerisine verilmesiyle kalınlaştırılması; yapılmaktadır.

Veyahut torbalardaki, penisi çeken cilt dokuların ve gömülü penise yönelik cerrahi işlemler, yapılarak da büyük penis görüntüsü oluşturulabilmektedir. Yapılan araştırmalarda erkeklerin yaklaşık %45’i ve kadınların ise %15’ i imkânları olsa, eşlerinin penisinin mevcut halinden daha iri olmasını istemişler. Bu tarz kozmetik penis operasyonlar, son zamanlarda giderek yaygınlaşmaktadır.

Ameliyatın riskleri var mıdır?
Aynı gün ameliyat yapılıp taburcu olunabilen,  bir burun estetiği gibi belli kaideler ve usullere uyulduğu takdirde beklentilere cevap verecek şekilde, başarılı ameliyatlardır.

​Başka yöntemlerle penisin boyutları artırılabilir mi?
Aslında internet üzerinde arama motorlarına penis büyütme ile ilgili giriş yapıldığında, yüzlerce site onlarca ürün bulmak, farklı öneriler ve teknikleri görmek mümkündür. Evet, ama bunların gerçeklikle ne kadar ilgisi vardır, ne kadar başarı sağlar. Bilimsel olarak, krem, yağ, hap ve ilaç gibi ürünlerin hiçbir etkisi olmadığı gibi, tamamen ekonomik sömürü olarak kullanılmaktadır.

Bazı kullanılan traksiyon ve vakum cihazları ise, anlamlı derecede farklılık oluşturmamaktadır. Bu ürünlerin kullanımına bağlı kimi zaman komplikasyonlar da görülmektedir. Sonuç olarak penisinin algısı ile sorun yaşayan, bu durumu düzeltmek için kesin kararlı olan bir bireyde ameliyat dışında seçenek yoktur.

Bize Yazınız